Відсоток опоросу є одним з ключових факторів, які визначають продуктивність  та ефективність свинарства. Для  досягнення високих показників по опоросу, ключове значення мають 5 факторів: виявлення в охоті, процес осіменіння і правильне поводження зі спермодозами, контроль  кондиції  та  раціони  годівлі,  а  також  відбір  правильних  ремонтних  свинок. 

1. Виявлення в охоті

Виявлення в охоті починається із розуміння статевого циклу свиноматки.

Відсоток  опоросу буде залежати від якості виявлення статевої охоти. Якщо від початку охоти пройде 24 години, це може негативно вплинути на показники.

Необхідно, щоб оператори визначали та відмічали маркером свиноматок із ранніми ознаками статевої охоти (набухання зовнішніх статевих органів, слизові виділення, підняті вуха, рефлекс нерухомості – відсутній). Спочатку свинкам потрібно звикнути до хряка, а потім – можна переходити до виявлення в охоті.

На діаграмі, зображеній нижче, показано оптимальний час для осіменіння, щоб досягнути показника заплідненості на рівні 95%.

Дуже  важливо  робити  досить  сильний  натиск   в ділянці попереку самки, імітуючи хряка. Якщо ви сумніваєтесь, то сядьте на свиноматку – якщо  вона проявляє рефлекс нерухомості, то це найвдаліший момент для її осіменіння.   Якщо ж вона продовжує рухатись та непокоїться  – краще утриматись.

2. Спокійний процес осіменіння

Процес  осіменіння близький до мистецтва. Не дивлячись на те, що це рутинна процедура, деяким свиноматкам потрібно більше або менше часу, щоб спермії досягнули матки.  Ознакою надміру  швидкого  процесу  осіменіння є витікання смермодози.  Витікання спермодози зупинити дуже складно, тому що рух катетера у свиноматці викличе сильний приток окситоцину і шийка матки закриється.  Це означає, що спермодоза буде продовжувати витікати. Причиною цього може бути  відсутність рефлексу нерухомості, відсутність прямого контакту з хряком і недостатня стимуляція свиноматки до осіменіння. Краще буде – зупинити процес осіменіння та повернутись до цієї свиноматки через декілька хвилин. Необхідно повторити усі процедури по стимуляції та осіменінню свиноматки знову. Якщо процес витікання повториться, то краще залишити таку свиноматку до  наступного осіменіння.

Не існує «точного» ліміту часу, що необхідний для осіменіння, оскільки кожна свиноматка відрізняється від іншої, а оператори – мають різний досвід у техніці осіменіння.

Ремонтні свинки являють собою особливу групу і вимагають до себе такої ж особливої уваги. Середня кількість часу для осіменіння однієї голови – 3 хвилини – скоріше за все недостатня. Тим паче,  якщо  оператор  помітив  витікання  спермодози,  то  це  говорить  про  те,  що  щось не так.

3. Контроль якості спермодоз

Дотримуйтесь правил зберігання спермодоз, щоб спермії залишались рухливими та життєздатними. Враховуйте вік спермодоз, адже надмірне замовлення доз може призвести до того, що ви будете змушені використовувати  старі спермодози. Кожний наступний день зберігання спермодоз може скоротити кількість всього народжених поросят на 0,3 голови, а також знизити вихід в  опорос  на 2%.  Тому краще розробити   графік частішого замовлення спермодоз, наприклад тричі на тиждень .

Температура спермодоз є наступним важливим фактором. Рекомендована температура зберігання, має бути в діапазоні 16°С – 17°С. Відхилення навіть на 2 градуси  може скоротити термін придатності на один день.

Перед  тим,  як покласти спермодози у холодильник, розпакуйте їх та зберігайте в горизонтальному положенні, щоб забезпечити циркуляцію повітря. Щоденно перевіряйте температуру у холодильнику.

Щоразу при використанні спермодоз – кладіть їх у термоізолюючий контейнер із гелевими холодогенами для підтримання температури. Концентрація сперміїв у дозах для внутрішньоматкового штучного запліднення – низька, тому вони більш чутливі  до коливань температури і вимагають особливої уваги.    

Це дорога з одностороннім рухом: іншими словами – всі спермодози, які залишились невикористаними  в зоні осіменіння, не повинні  повертатись назад до холодильника для подальшого зберігання та використання.   Персонал повинен чітко знати, скільки свиноматок необхідно осіменити, щоб покласти та використати відповідну кількість спермодоз.

4. Контроль за раціонами годівлі та вгодованістю

Щотижнево перевіряйте вгодованість свиноматок, щоб не допустити появи жирних чи худих свиноматок.  Встановіть для операторів нагадування, щоб вони регулярно відслідковували кондицію.  Відрегулюйте  годівниці відповідним чином.

 РІС рекомендує оцінювати вгодованість при осіменінні, а потім на 4й, 8й та 12й тижнях супоросності.  Для того, щоб об’єктивно оцінювати вгодованість та адаптувати програму годівлі, використовуйте каліпер.   Інтервал між відлучкою та повторним осіменінням (сервіс-період) є хорошим  індикатором вгодованості та правильного раціону годівлі під час лактації. Варто відмітити те, що при правильній годівлі, можна осіменити більше  свиноматок  уже  на  4й  та  5й  дні  після  відлучки.

5. Селекція відповідних свиноматок

Вибраковування свиноматок повинно стати інструментом управління на виробництві, а 10% найгірших свиноматок у стаді підлягають регулярному  вибраковуванню. Завдяки вибраковуванню, свиноматки більш старших циклів, а також молодші свиноматки  з низькими  показниками, що  нездатні продукувати якісне потомство – вибувають з виробничого циклу.  

Досягнення планових показників по осіменінню завжди буде пріоритетом, тому варто ретельно працювати над оптимізацією вводу ремонтного поголів’я та зменшенням передчасного вибраковування.

Кульгавість, наприклад, часто  є основною причиною такого вибраковування. Щоб мінімізувати  цей фактор варто:

  • Відбирати тварин з хорошими кінцівками.
  •  Регулярно контролювати вгодованість свиноматок.
  • Розгляньте використання мідного купоросу, якщо проблеми з кінцівками у тварин пов’язані  з тріщинами копит чи пошкодженням підошви.

У випадку групового утримання, сортуйте свиноматок однієї кондиції та циклу. Крім того, упевніться, що на ферму доставляють необхідну кількість ремонтних свинок. Зосередьте увагу на стимуляції статевого дозрівання і розгляньте корпус ремонтного поголів’я – як майбутнє ферми. Докладайте максимум уваги тваринам на цьому виробничому відділку.

Коли мова йде про оптимізацію відсотка опоросу, кожна деталь має значення. Окремо – який-небудь фактор чи момент може мати незначний вплив, але в сукупності – ефект посилюється. Розуміння факторів, які впливають на відсоток опоросу та впровадження правильної тактики по оптимізації  показників –  обов’язково  матимуть  позитивний вплив на продуктивність ферми.

Якщо Вам потрібна додаткова інформація, зверніться до менеджера РІС і ми будемо раді допомогти.

Наше і Ваше майбутнє виглядає багатообіцяючим, адже ми продовжуємо

ПОСТІЙНО ВДОСКОНАЛЮВАТИСЬ.

Генетична компанія
PIC Україна

PIC - найбільша міжнародна компанія, що працює в галузі генетики та селекції в свинарстві


PIC Україна – франчайзингова компанія, яка постачає високоякісну генетику PIC усім українським свинофермам

       

E-Newsletter

Підписуйся на новини