Здорові та однорідні поросята, без натяку на хвороби

Безсумнівно, для кожного виробника важливо, щоб свиноматки виробляли багато здорових і однорідних поросят, що будуть енергійними, міцними та без натяку на хвороби. І виробники і ветеринари знають напевне, що саме такі поросята після відлучки будуть найбільш якісними.

В кожне порося закладений потенціал стати якісним відлученцем, але щоб цього досягти – потрібно поєднання таких факторів як  якісний менеджмент зі сторони операторів, здорові енергійні поросята відповідної ваги і віку зі стабільними виробничими показниками. Якщо якийсь із цих факторів не реалізується в повній мірі, то це створює ризики для виникнення проблем.

Високий статус здоров’я – це ключовий фактор, що впливає на якість відлученого поросяти.  За словами Перрі Хармса, директора по ветеринарному благополуччю у РІС, США – на здоров’я впливають 4 фактори: генетика, менеджмент, здоров’я стада і годівля.

Генетика

Генетика – це основа потенціалу тварин“, – говорить директор Хармс. “Ми орієнтуємось на тривалість життя свині, коли приймаємо рішення щодо генетики“.

Вага при відлучці сильно залежить від генетики.

Вага при відлучці також залежить від двох факторів: молочної продуктивності свиноматки, а також здатності поросят вигодуватись і стимулювати свиноматку на виробництво достатньої кількості молока.  Все, що закладає основу для життєстійкості і міцності, а також для хорошої лактації свиноматок, може значно збільшити вагу при відлучці.

Міцність свиноматки визначає коефіцієнт ремонту стада і його структуру по циклах, впливаючи на стабільність здоров’я у стаді та на його виробничі показники у перший місяць життя.

Крім того, генетика визначає і інші показники, такі як збереженість до відлучки, вага при народженні, кількість сосків у свиноматки та  її молочна продуктивність.

Такі генетичні особливості мають вирішальне значення для стабільного виробництва якісних відлучених поросят. За рахунок генетичних досягнень, які підвищують витривалість і свиноматки і її поросят – покращується статус здоров’я у відлученців.

Менеджмент

Коли мова йде про вирощування якісних поросят, дуже важливо не упустити час. Важливо дати поросятам правильний старт і з точки зору утримання у приміщенні, і з точки зору забезпечення відповідного мікроклімату та управління. Ви налаштовуєте кишечник поросят і заселяєте його необхідними мікроорганізмами”, – додає ветеринарний лікар Дарін Медсен, голова ветеринарної служби JBS.

Для того, щоб виростити якісних відлучених поросят, рекомендується зосередити правильне управління в зоні опоросу і приділити максимум уваги всім регламентним процедурам, які проводять з поросятами у перший день життя. При цьому, управління опоросом починається до постановки свиноматок на опорос і до народження власне поросят.

Керування опоросом це:

 • Технологічна організація приміщення: розробіть схему приміщення з урахуванням комфорту свиноматки і поросят. Особливу увагу слід приділити факторам, які впливають на умови утримання та мікроклімат. Встановіть датчики температури, не допускайте протягів, переконайтесь, що поросята не мерзнуть.
 • Санітарні умови: Приміщення повинно бути сухим і чистим, а обладнання – у робочому стані до того, як туди переведуть тварин. Як правило, до постановки свиноматок, приміщення підлягає мийці, дезінфекції та просушуванню.
 • Забезпечення тварин водою: Лактація залежить від споживання води. Регулярно перевіряйте споживання води і функціонування поїлок.

Перший день життя новонароджених поросят має вирішальне значення для їхнього майбутнього. Тому всі технологічні процедури, що проводяться з ними у цей період – мають першочергове значення. “Необхідно надати будь-яку допомогу як свиноматці, так і поросятам у потрібний момент, щоби дати їм хороший старт у житті”, – говорить директор Хармс. Протягом перших хвилин після народження, поросят слід обсушити, обігріти і забезпечити їм безперешкодний швидкий доступ до молозива свиноматки. Ці перші кроки  налаштовують організм поросяти на годівлю, забезпечують енергією і антитілами, які формують імунітет проти захворювань.

Здоров’я

Якісне відлучене порося починається зі стабільного здоров’я стада свиноматок. Коли стан здоров’я свиноматок нестабільний – темпи запліднення і вага поросят при народженні знижуються, що впливає як на падіж до відлучки, так і на кількість поросят у гнізді.

Нестабільне здоров’я у свиноматок розхитує повсякденну роботу на фермі, тому що свиноматки постійно виділяють і поширюють патогени серед поросят, і, відповідно – створюють проблеми, на які потрібно витрачати увагу, час і приймати рішення.

Ендемічні захворювання, такі як репродуктивно-респіраторний синдром свиней (РРСС), можуть уражувати і відлучених поросят, оскільки вони пригнічують імунну систему. Коли РРСС знаходиться у нестабільному стані, він може спричинити шкоду імунній системі тварини у той час, коли ця тварина сприйнятлива до всіх інших захворювань і патогенів. Якість свиней погіршується, і вже складно говорити про хороший старт.

Ми знаємо, що свині, інфіковані вірусом РРСС, знаходяться в зоні ризику у приміщенні для опоросу і на стадії завершення вирощування”, – додає директор Хармс. “Ці ефекти зберігаються і є основним драйвером якості свиней, тому будь-які засоби, які ми можемо впровадити, щоб допомогти стабілізувати здоров’я стада до основних патогенів, таких як РРСС – мають дуже важливе значення”.

За словами лікаря Медсен, мінімізація проявів і поширення діареї у стаді – є ще одним важливим засобом для отримання якісних відлучених поросят. Якщо статус стада по РРСС стабільний чи негативний, то кишечні захворювання, як правило, і будуть тією слабкою ланкою, яка перешкоджатиме виробництву якісних відлучених поросят. За відповідної профілактики і лікування, можна звести до мінімуму захворювання кишечника, і відповідно, отримати більше якісних поросят. Крім того, грип свиней також негативно впливає на виробництво, зменшуючи отримання якісних відлученців. Дотримання правил біобезпеки і вакцинація – залишаються ключовими заходами по профілактиці спалаху грипу А в популяції свиней.

Комплексний план біобезпеки передбачає:

 • Обмеження відвідувачів на фермі.
 • Недопуск до роботи працівників з ГРВІ.
 • Дотримання гігієнічного регламенту перед відвідуванням ферми та після неї.
 • Вакцинація персоналу від грипу.
 • Жорстке дотримання режиму лікарняних відпусток.
 • Використання засобів індивідуального захисту (маски, окуляри, рукавички).

Акліматизація

Акліматизація ремонтних свинок – це ще один важливий елемент забезпечення здоров’я свиноматок і поросят. Перед уведенням ремонтних свинок в основне стадо, необхідно провести карантин.

Виробники мають враховувати вакцинацію і час циркуляції вірусу в рамках свого плану акліматизації свинок для конкретного стада. Забезпечте дотримання протоколів з існуючими процедурами вакцинації, експозиції і діагностики, щоб визначити наявність та поширення захворювання, до того моменту, як тварини потраплять на репродуктор. Свиноматки та ремонтні свинки з хорошим імунітетом передають захист своєму потомству, покращуючи тим самим якість поросят на відлучці.

Протоколи, передбачені на відділі опоросу, можуть стримувати поширення захворювань як на репродукторі в цілому, так і на відділі опоросу зокрема.  Належне дотримання правил біобезпеки допоможе профілактувати передавання патогенів латентно. Проводьте якісну обробку поросят, щоб мінімізувати інфекції, а також своєчасні діагностичні дослідження, щоб виявити тварин що захворіли та провести відповідне лікування із застосуванням правильних засобів та інструментів.

Зворотне згодовування – поширений інструмент управління, але він вимагає зважених рішень. Часто всі протоколи, що застосовуються під час опоросу – зупиняють, коли стається спалах захворювання, щоб знизити його поширення. Надмірне зворотне згодовування може викликати проблеми не лише на відділі опоросу, але і в тому аспекті, як ми готуємо цих тварин для подальшого виробництва.

Необхідно пам’ятати про баланс, оскільки є окремі свиноматки і окремі гнізда з поросятами, які отримують позитивний ефект від зворотного згодовування.

Висновки

Щоб отримати якісне відлучене порося-відлученця, потрібно враховувати всі деталі і працювати з ними в комплексі. Якісне поголів’я залежить від багатьох факторів і всі вони взаємозалежні. Працюючи єдиною командою з філософією постійного вдосконалення, ми можемо вирощувати здорове поголів’я і отримувати якісних відлучених поросят.

Наше та Ваше майбутнє виглядає багатообіцяючим, адже ми продовжуємо ПОСТІЙНО ВДОСКОНАЛЮВАТИСЯ!

Запрошуємо українських виробників переконатися в перевагах найбільш розповсюдженої генетики в світі РІС. Компанія PIC Україна – ТОВ “Генетична компанія” пропонує для своїх клієнтів:

 1. Елітний молодняк з високим статусом здоров’я (материнські та термінальні лінії – Україна/Ірландія).
 2. Високопродуктивні гібридні свинки F1 – Камборо – Україна/Ірландія.
 3. Спермопродукція – свіжа (материнські та термінальні лінії).
 4. Програми розведення свиней для закритих стад, створені за індивідуальними вимогами клієнтів.

Геннадій Чернецький

Керівник відділу продажу ТОВ “Генетична компанія”

79071, Україна, м. Львів, вул. В. Великого, 117/40

тел.: + 38 050 353 22 27; ел. адреса: genetic.pic.ukraine@gmail.com

Генетична компанія
PIC Україна

PIC - найбільша міжнародна компанія, що працює в галузі генетики та селекції в свинарстві


PIC Україна – франчайзингова компанія, яка постачає високоякісну генетику PIC усім українським свинофермам

       

E-Newsletter

Підписуйся на новини